Co se dnes děje v technologii – novinky z celého světa

Posted on 28/09/2015 1:51pm

Nyní v oblasti techniky se děje mnoho pozoruhodných jevů asi každý měsíc. V tomto ohledu především elektronika je vedoucí, jestli jde o nejnovější technologie a výnalezy. Během poslední doby se ukázalo několik zajímavých věci – patří k ním např. úplně nový druh elektrolytu do baterií, nové použití grafenu ovliňující budoucí rychlost elektronického vybavení a pozoruhodné rozšíření možností tiskáren trojrozměrných. Rozhodně stojí to za to, dát si pozor na různé nejnovější jevy v sféře elektroniky – na příklad díky tomu během nakupování budete vědomí, co se opravdu hodnotí.


technologie
Author: Rafael Mizrahi
Source: http://www.flickr.com
Asi každý se kdysi setkal s tiskárnou 3D anebo aspoň o ní četl. Už od jakési doby tiskárny jsou použivané v odborné produkci různých strojů a jiného zařízení. Teď jejich možnosti se mají možnost rychle zvětšit – inženýrově Massachusettského technologického institutu opracovali novou tískarnu MultiFab, která umí použivat až 10 látek současně a postup výroby je líp kontrolován počítačem.


Odborníci celý čas pracují nad novými projekty lepších procesorů a dnes jsou blíž než kdykoliv efektivnímu zrychlení práci elektronických strojů. Experti z NU ohlásili, že budou dostupné počítače s použitím grafenu. Tento druh uhlí funguje jako supravodič, jestli splňuje některé podmínky – aby získal účelné fyzické vlastnosti, potřebuje přísadou lithia. Kanaďáné získali již prototyp díky pěstování vrstvy grafenu na substrátu z karbidu křemíku, a poté ve vakuové komoře grafen byl obohacen atomy lithia v teplotě osmi
technologie
stupňů kelvina. Grafen v té formě je velmi odolný a více pružný. Nyní je možné taky jej reagování na infračervené záření a zajímavé vlastnosti magnetické.

Podle inženýrů z Massachusettského technického institutu a významného podníku Samsung již za krátkou dobu se objeví nový druh baterií. Směs sloučenin lithia, germania, fosforu a síry je pravděpodobně novou skladbou a – na rozdíl od populárních, obyčejných baterií – má pevné skupenství místo kapaliny. Toto řešení má celou řádu kladů – nové baterie jsou odolné proti přehřatí a díky tomu nebezpečí výbuchu buď vzplanutí je moc nížší. Druhým kladem je velká ekonomika – dle kalkulací ciklus nabíjení a vybití akumulátorů se zvětší až několik sta tisíc. Praktické používaní je velice široké – od chytrých mobilů až nové, ekonomicky fungující przenosné počítače buď rovněž produkční vybavení a motorové vozidla.

Tags: baterie, technologie, výroby